به وبسایت دکتر سعید ابریشمکار خوش آمدید

  • Info@drabrishamkar.ir
  • 031-36281584

جراحی دیسک کمر

جراحی دیسک کمر

فتق دیسک کمر که ما در اصطلاح عامیانه به آن دیسک کمر می‌گوییم به مشکلی اشاره دارد که در آن یکی از بالشتک‌هایی که بین مهره‌های ستون فقرات وجود دارند دچار بیرون‌زدگی شده باشد. متاسفانه امروزه با توجه به وجود بی‌تحرکی در سبک زندگی بسیاری از افراد، فتق دیسک ستون فقرات به بیماری شایعی تبدیل شده است. اما پیشرفت‌های پزشکی چند دهه اخیر تاکنون توانسته است تا حدود زیادی بیماران مبتلا به دردهای مزمن کمری و گردنی را یاری رساند

دیسک ستون فقرات دارای یک مرکز ژله‌ای نرم و یک قسمت بیرونی سفت‌تر است. به بخش نرم دیسک هسته و به لایه سفت بیرونی آن آنولوس گفته می‌شود. فشرده شدن دیسک یا پارگی دیسک هنگامی ایجاد می‌شود که مقداری از بخش هسته از طریق پارگی ایجاد شده در لایه بیرونی از ناحیه حلقوی ستون فقرات بیرون زده باشد.
فتق دیسک می‌تواند در هر بخشی از ستون فقرات رخ دهد و اعصاب مجاور خود را تحریک کند. بسته به جایی که دیسک دچار فتق شده است؛ درد، بی حسی یا ضعف در بازو یا پا ایجاد می‌شود. همچنین بسیاری از افراد مبتلا به دیسک کمر هیچ علامتی ندارند.
خوشبختانه برای رفع این مشکل معمولاً جراحی لازم نیست. ما در کلینیک نیاوران استفاده از تکنیک‌های درمان دیسک کمر بدون جراحی را به بیشتر بیماران خود پیشنهاد می‌کنیم.
ستون فقرات از مجموعه‌ای از استخوان‌های متصل به هم به نام مهره‌ها تشکیل شده است. دیسک ترکیبی از بافت‌های همبند قوی است که یک مهره را روی مهره دیگر نگه می‌دارد و به عنوان کوسن بین مهره‌ها عمل می‌کند. هرچه پیرتر می‌شوید، مرکز دیسک ممکن است مقداری از آب خود را از دست داده و خشک‌تر شود. خشکی دیسک باعث می‌شود این کوسن در کنترل فشارهای وارده بر روی ستون فقرات کارایی کمتری داشته باشد. این ناتوانی گاهی باعث ایجاد پارگی در لایه خارجی دیسک و جابه‌جایی هسته آن می‌شود. به این حالت فتق دیسک یا پارگی دیسک گفته می‌شود.
دیسک کمر می‌تواند روی اعصاب ستون فقرات فشار وارد کرده و باعث ایجاد درد، بی حسی، سوزن سوزن شدن یا ضعف پا شود. تقریباً بین ۱ تا ۲ درصد از کل افراد، معمولاً بین ۳۰ تا ۵۰ سالگی دچار عارضه‌ای به نام سیاتیک نیز می‌شوند.
بین ۸۰ الی ۹۰ درصد بیماران مبتلا به فتق دیسک، بدون جراحی بهبود می‌یابند. پزشک معمولاً در چند هفته اول استفاده از درمان‌های غیر جراحی را توصیه می‌کند. اگر درد پس از اتمام درمان همچنان ادامه داشته باشد و زندگی روزمره بیمار را تحت تاثیر قرار دهد؛ ممکن است جراحی توصیه شود.

رزرو نوبت تلفنی

031-36281584 . تلفن به صورت گویا می باشد

گرفتن نوبت اینترنتی

برای دریافت نوبت اینترنتی روی این بخش کلیک کنید

ساعت کاری

شنبه تا چهارشنبه - 20:00 - 16:00 به جز دوشنبه ها

اصفهان، خیابان شریعتی

رو به روی بیمارستان شریعتی، ساختمان فراز، واحد 103